To jest temat.

• autor: sitek90, 2015-02-26 09:48

"Dlaczego tylko mistrz?"

Bardzo się cieszę, że jest odzew na moją prośbę o pytania nurtujące czytelników przyniósł taki skutek i będę mógł zmierzyć się z tymi kilkoma pytaniami. Mam nadzieję, że czytelnicy odniosą się do moich odpowiedzi na podane zagadnienia i znajdą tematy na kolejne pytania.

Jeden z czytelników pyta (pisownia oryginalna):

autor: ~nr1 2015-01-04 21:03:44

czy nie mogło by tak byc aby z b-klasy awansowały 2 zespoły i 3 grał baraż??? pewnie by podniosło to poziom A-klasowych rozgrywe lub ppierwszy zespol a drugi baraż ??? jest strasznie trudno z b-klasy awansować a dosadnie o tym chyba przekonal sie lsz świedziebnia

Nie od dziś wiadomo, że awans do A-klasy jest możliwy tylko w przypadku wygrania niemalże wszystkich spotkań w danym sezonie. Statystyki ostatnich lat pokazują, że drużyna myśląca o wygraniu Serie B może pozwolić sobie na stratę punktów maksymalnie w trzech, czterech meczach, a pozostałe spotkania musi wygrać. Nie jest to proste, ponieważ jest to futbol typowo amatorski, wiele drużyn ma problemy z zestawieniem optymalnego składu w każdym spotkaniu (głównie z powodu pracy lub nauki), a nikt nie przełoży meczu zaplanowanego na sobotnie popołudnie tylko dlatego, że rywal ma w tym dniu kłopoty kadrowe. Kiedy rozpoczynałem grę we Wrockach (rok 2007) istniała jeszcze reguła o rozgrywaniu barażu między wicemistrzami poszczególnych B-klas, jednak w latach późniejszych tego zaniechano. W regulaminie rozgrywek dla IV ligi i niższych klas rozgrywkowych jest zapis, że:

6. Drużyny, które zajmą ostatnie miejsca w poszczególnych grupach Klasy A, muszą zostać zdegradowane do klasy B. Z poszczególnych grup A klasy może spadać więcej niż jedna drużyna, to jest tyle, aby po uwzględnieniu spadków z klasy okręgowej oraz awansów z klasy B, w następnym sezonie każda z grup A klasy liczyła po 14 drużyn. Obowiązuje zasada podziału terytorialnego.

7. Z klasy B do klasy A awansują bezpośrednio mistrzowie grup. W przypadku konieczności uzupełnienia danej grupy klasy A do wymaganej liczby drużyn awans może uzyskać drużyna, która zajmie drugie miejsce w odpowiadającej terytorialnie grupie klasy B.

Warunki zawarte w punkcie 7 sprawiają, że sytuacja awansu więcej niż jednej drużyny zdarza się bardzo rzadko. Można spróbować wprowadzić jednak obligatoryjny zapis o barażach, w których prawo udziału mieliby poszczególni wicemistrzowie klas B. Wtedy punkt 7 mógłby mieć brzmienie:

7. Z klasy B do klasy A awansują bezpośrednio mistrzowie grup. Drużyny, które zajmą drugie miejsce w poszczególnych grupach klasy B zagrają w barażach o awans do klasy A. O trybie i sposobie przeprowadzenia baraży decydują  poszczególne Okręgowe Związki Piłki Nożnej.

W przypadku Podokręgu toruńskiego sprawa jest prosta – jedna A-klasa i dwie B-klasy, a więc w baraż obejmowałby mecz (lub dwumecz) miedzy wicemistrzami grupy I i grupy II. Co prawda władza centralistyczna polega na tym, żeby robić to, co Związek napisze (czyli wykonywać zapisy regulaminu rozgrywek), a nie pisać do władz, co one mają robić (np. projekt zmian w regulaminie), jednak zawsze można spróbować i wystąpić z inicjatywą przywrócenia obligatoryjnych baraży, pod którą podpisałoby się możliwie jak najwięcej klubów z klas B zrzeszonych w K-PZPN.

PS. Przepraszam wszystkich Czytelników za długotrwałą zwłokę w odpowiedzi na pytania, jednakże rozliczne obowiązki sprawiają, że nie zawsze jest czas, aby stworzyć artykuł godny Waszej uwagi, ponieważ innych po prostu nie warto tworzyć.

Odpowiedzi na inne pytania będą pojawiały się regularnie na naszej stronie. Już dziś proszę o kolejne tematy i zapraszam do dyskusji.

autor: ~ja :) 2015-02-27 22:40:13

avatar Drużyny które zajmują w B-klasie drugie miejsca sa bardzo poszkodowane. Większość z nich spokojnie miała by byt w A-klasie a takie np Bobrowo czy Wegrowianka juz dawno powinny spaśc a zawsze sie im upiecze. Sama forma rozgrywek byłaby dużo ciekawsza i trzymała by w napieciu prawodpodobnie do samego końca.

autor: ~obserwator 2015-02-28 17:36:20

avatar dla wrock to niema znaczenia nizblzacie sie do pudla

autor: ~anonim 2015-03-01 07:32:17

avatar Może i nie ma to dla nas znaczenia ale za rok czy dwa może mieć znaczenie i teraz już nic i tak się nie zrobi na ten sezon ale na przyszłę można i nawet trzeba to zrobić.Jestem za tym aby kluby b-klasy coś zrobiły i razem wystąpiły o ten baraż który może przywrócić toruński ozpn. PROSZE KLUBY ABY SIĘ SKONTAKTOWAŁY ZE SOBĄ A MOŻE ZRYW TO ZAINICJUJE I POPYTA O TO INNE KLUBY WYSTARCZY NAPISAĆ PISEMKO Z PROŚBĄ I PODPISAMI PREZESÓW KLUBÓW I MOŻE NA PRZYSZŁY SEZON COŚ SIĘ ZMIENI DZIAŁAJCIE PROSZĘ !!! ;)

autor: ~anonim 2015-03-01 09:49:46

avatar Prośbę o baraże na piśmie przed sezonem złożyły Pogrom Zbójno i Legia Osiek.Dwa zespoły nie mają siły przebicia,dlatego musiałyby to zrobić wszyskie drużyny także z I grupy B klasy.

autor: ~KOSMICZNY 2015-03-01 12:29:33

avatar no ale było to w ubiegłym sezonie :) teraz można to odpowiednio nagłośnic pomiędzy klubami i znowu poruszyć temat mysle ze w grupie pierwszej jak i drugiej nie będzie problemu z podpisami tylko pytanie czy jest ktos chętny aby to poruszyć ??? i ponowic pomysł Pogromu i Legii ?? jeśli teraz kluby się ZBIORĄ DO KUPY TO MOŻE NA PRZYSZŁY SEZON COŚ UGRAJĄ!!! I BĘDZIE O WIELE CIEKAWIEJ :)

autor: ~klinik 2015-03-01 19:58:03

avatar macie racje trzeba działac :) sitek mam prosbe do ciebie rusz to dalej zadzwoń do kilku klubów one niech dalej sie komunikują każdy napewno się pod tym podpisze albo każdy napisze pismo w tej sprawie i wyśle do zwiąsku wszyscy razem damy rade bo tak jak piszecie za rok czy też dwa moze to dotyczyć każdego z klubów tych oto rozgrywek więc warto się zjednoczyć proszę działajcie :)